Se întețesc avertizările de vânt puternic la Cluj, după două zile consecutive, acum jumătatea de vest a județului e sub avertizare cod portocaliu, cealaltă – sub cod galben
ActualitateTop News by Actual de Cluj - mart. 13, 2025 0 154
Se întețesc avertizările de vânt puternic la Cluj, după două zile consecutive, acum jumătatea de vest a județului e sub avertizare cod portocaliu, cealaltă – sub cod galben.
Avertizarea meteorologică e valabilă de noaptea trecută la ora 2 până în 15 martie la ora 18, interval în care sunt așteptate instabilitate atmosferică, cantități de apă însemnate și intensificări ale vântului. ”În intervalul menționat vor fi averse în cea mai mare parte a țării, pe alocuri însoțite de descărcări electrice, iar îndeosebi în Carpații Occidentali, nordul Carpaților Orientali, vestul Carpaților Meridionali și în nordul Olteniei, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, vor fi cantități de apă de 15…25 l/mp și local de peste 40 l/mp. Izolat va cădea grindină. Vor fi intensificări ale vântului, joi în toate regiunile, cu viteze mai mari în vest, est și sud-est, precum și la munte, iar vineri și sâmbătă în special în zonele de munte și în vestul și centrul teritoriului”, arată meteorologii.
Azi până diseară la ora 22 vântul va avea intensificări în toată țara, cu viteze de până la 60 km/h, iar local de 70 km/h. Pe alocuri se vor semnala vijelii. În zona montană înaltă, în general la altitudini mai mari de 1.700 metri, rafalele vor depăși 110 km/h.
În județele Constanța, Tulcea, estul județelor Călărași și Ialomița, Brăila, Galați Vaslui, Caraș-Severin, Timiș, Arad, Bihor, Hunedoara, Alba și zona montană a județului Cluj vor fi intervale cu intensificări puternice ale vântului. În general rafalele vor fi de 85 km/h, iar în zona montană înaltă, de peste 120 km/h.
