RMN de aproape o jumătate un milion de euro la un spital din Cluj, inaugurat azi
Administrație by Actual de Cluj - apr. 24, 2023 0 272
RMN de aproape o jumătate un milion de euro la un spital din Cluj, inaugurat azi.
Noul aparat de rezonanță magnetică nucleară a fost inaugurat azi la spitalul municipald in Câmpia Turzii; doar Consiliul Județean din Cluj a alocat, după cum anunță azi instituția, 1,5 milioane de lei plus o jumătate de milion de lei din bani publici pentru această achiziție. Beneficiari ai acestei investiții vor fi circa 60.000 de cetățeni din Câmpia Turzii și din comunele limitrofe, pentru că, odată cu punerea în funcțiune a RMN-ului, au un acces mai facil și rapid, aproape de casă, la investigațiile realizate cu ajutorul acestui aparat de ultimă generație.
Echipamentul de înaltă tehnologie este utilizat în cadrul Laboratorului de Radiologie și Imagistică Medicală al spitalului.
Rezonanța Magnetică Nucleară este o procedură non invazivă, neiradiantă, care permite obținerea unor imagini detaliate, clare și precise și ajută cadrele medicale să pună un diagnostic cât mai corect, într-un interval de timp redus.
Nici un comentariu
Scrie un comentariu
Articole similare
-
Inspirată de copiii ucraineni care și-au reconstruit casele pierdute în miniatură, o expoziție se deschide la Cluj, o organizează 2 universități
iun. 24, 2026 0
-
Președintele Nicușor Dan grăbește ieșirea din criza politică: se conturează un guvern minoritar susținut prin acord parlamentar
iun. 24, 2026 0
