Închide

Aurescu: Ungaria a renunțat la condiționarea accesului ucrainenilor de pașaportul biometric

Actualitate by Actual de Cluj - mart. 03, 2022 0 179

Ministrul de Externe Bogdan Aurescu a anunțat în această seară pe Twitter că omologul său maghiar i-a transmis că guvernul de la Budapesta a revocat măsura care blocase accesul multor refugiați ucraineni pe teritoriul său.

”Tocmai am discutat cu omologul meu, ministrul afacerilor externe al Ungariei Peter Szijjarto, care m-a informat că în urma demersurilor României autoritățile ungare au decis să revoce măsura anunțată anterior azi prin care cetățenii UA fără pașapoarte biometrice nu puteau intra in Ungaria”, a scris Aurescu pe Twitter.

Citește și:

Vameșii unguri i-au anunțat pe cei români că doar ucrainenii cu pașaport biometric mai pot intra în Ungaria. Cei care au fugit de război și nu au pașaport rămân în România. Cozi imense la granița de vest UPDATE Au revocat decizia

Nici un comentariu

Scrie un comentariu