Eliminată de VAR! Campioana României a fost la cinci minute de o calificare istorică în optimile Europa League

SportTop News by Actual de Cluj - feb. 28, 2020 2 388

Campioana României părăsește onorabil Europa League după 0-0 cu Sevilla în deplasare. Partida tur de la Cluj s-a terminat 1-1.

Spaniolii sunt mai buni, e cert, dar echipele lui Petrescu sunt greu de învins. Experimentată, CFR Cluj a așteptat-o pe Sevilla și-a încercat să producă surpriza serii în Europa League. Sevilla a controlat jocul, posesia, dar Arlauskis a fost din nou la înălțime. Sevilla paseasă cu lejeritate, combină frumos, domină partida,iar după 20 de minute din meci posesia arată 70% în favoarea gazdelor.

Reguillon și Ocampos ratează ocazii mari, apoi Arlauskis scoate voleul din 10 metri expediat de Kounde. Asaltul continuă la poarta clujenilor. Campionii rezistă și pot da lovitura de grație înainte de pauză: dublă ocazie Djokovic și Boli, ultimul ratând monumental din câțiva metri. Sunt vulnerabili și spaniolii în defensivă. Păcat că Omrani n-a nimenit poarta din șapte metri(54).  Diego Carlos și Kounde răspund într-o singură fază, dar tabela rămâne neschimbată.

Se face liniște pe final de meci pe stadion, iar banca CFR-ului e în picioare. Se pregătește o horă a bucuriei. Păun prinde un șut de la 20 de metri, iar portarul Bono scapă mingea în poartă (87)! La acest scor CFR ajunge în optimile Europa League. Clujenii se bucură, dar centralul consultă sistemul video. Traore făcuse henț în faza premergătoare, iar reușita e anulată!

Petrescu protestează, Bordeaianu primește roșu pe final. E și final de meci, 0-0, iar spaniolii merg mai departe.

Sevilla: Bono – Jesus Navas, Diego Carlos, Kounde, Reguilon – Joan Jordan, Gudelj, Fernando – Suso, L.De Jong, Ocampos
Rezeve: Pastor, Sergi Gomez, Rony Lopes, Nolito, Banega, Escudero, En-Nesyri
Antrenor: Julen Lopetegui

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vincius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, Păun, – Deac, Traore, Omrani
Rezerve: Sandomierski, Luis Aurelio, Boli, Golofca, Hoba, Cestor, Rondon
Antrenor: Dan Petrescu