Elevii lui Marius Popescu vor da piept cu ACS Voința Cetate (județul Bistrița Năsăud), formație care în sezonul trecut a câștigat finala județeană a Cupei României, la penalty-uri, în dauna celor de la Voința Livezile. De asemenea, în ediția trecută, echipa bistrițeană a încheiat campionatul Ligii a IV-a pe locul secund.

FC Universitatea Cluj este, la rândul ei, deținătoarea Cupei României, faza județeană, după ce, la începutul lunii iunie, a învins-o în ultimul act pe Gloria Cătina (7-0).

Partida este programată miercuri, 9 august, la ora 17:30, pe terenul din Orheiu Bistriței.

Faza a II-a a Cupei României se va disputa pe 23 august.

Programul meciurilor din turul I al fazei naţionale a Cupei României:

ACS Transdor Tudora (BT) – CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
CS Cimentul Bicaz (NT) – AS Viitorul Curiţa (BC)
AS Unirea Mirceşti (IS) – CSM Paşcani (IS)
FC 2007 Gîrceni (VS) – Sportul Chiscani (BR)
ACS Voinţa Cetate (BN) – ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni Cluj-Napoca (CJ)
Progresul Şomcuţa Mare (MM) – CS Rapid Jibou (SJ)
AS Luceafărul Decebal (SM) – CS Diosig-Bihardiószeg (BH)
ACS Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CS Juvenes Târgu Mureş (MS) – AS Unirea Cristuru Secuiesc (HR)
ACS FC Păpăuţi (CV) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AS Spicul Şeica Mare (SB) – ASF Zărneşti (BV)
AS Voinţa Biled (TM) – CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CS Şoimii Lipova (AR) – CS Millenium Giarmata (TM)
FC Voinţa Lupac (CS) – CS Inter Petrila (HD)
AS Recolta Dănceu (MH) – Ştiinţa Turceni (GJ)
CS Dunărea Calafat (DJ) – AS Milcov (OT)
CS Posada Perişani (VL) – ACS Şirineasa (VL)
AS Colibaşi (AG) – ACS Urban Titu (DB)
AS Gloria Gaz Metan Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB)
ACS Astra Plosca (TR) – AS Mihai Bravu (GR)
Bărăganul Ciulniţa (IL) – FC Agricola Borcea (CL)
AFC Regal Sport Club Ferdinand I (B) – ACS Petrolul 52 (PH)
CSO Bragadiru (IF) – ACS Înainte Modelu (CL)
CS Victoria Ianca (BR) – CSM Focşani 2007 (VN)
Viitorul Fântânele (CT) – ACS Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL)
FC Buzău (BZ) – AS Zimbrul Slobozia Conachi (GL)

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri şi, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare. Federaţia Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

Faza a II-a a Cupei României, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza I plus 32 echipe participante în ediţia precedent a Ligii 3, este programată să aibă loc miercuri, 23 august 2017, ora 17:30. În total vor fi 29 de meciuri.

Din faza a III-a intră în competiţie şi două echipe din Liga 2, respectiv cele 29 de calificate din faza a II-a şi ultimele cinci din Liga 3. Cele 18 meciuri vor avea loc pe 13 septembrie.

Datele de disputare ale celorlalte runde ale ediţiei 2016-2017 a Cupei României, faza naţională:

Faza a III-a: 13 septembrie 2017
Faza a IV-a: 4 octombrie 2017
Şaisprezecimi de finală: 25 octombrie 2017
Optimi de finală: 29 noiembrie 2017
Sferturi de finală: 28 februarie 2018
Semifinale (tur): 18 aprilie 2018
Semifinale (retur): 9 mai 2018
Finala: 27 mai 2018

 

Comments

comments

NICI UN COMENTARIU

Scrie un comentariu