„U” Alexandrion, o noua infrangere in Liga Nationala

Sport by Catalin Suciu - oct. 17, 2015 0 238

U Alexandrion a fost invinsa pe teren propriu de CSM Ploiesti, dupa un joc pe care l-a controlat in prima repriza.

Studentele au inceput modest partida, oaspetele au condus chiar si la patru goluri, dar situatia s-a schimbat , iar la pauza Universitatea a intrat in avantaj,  16-13. Echilibrul s-a mentinut pe tabela si in partea secunda, dar in ultimele zece minute Ploiestiul s-a distantat pe tabela, castigand in final cu 28-24.

Cele mai bune marcatoare de la „U” au fost Chintoan si Paraschiv, ambele cu cate sase reusite, in timp ce de la CSM s-a remarcat Dimitrovic, autoare a noua  goluri.

In urma acestui rezultat, CSM Ploiesti a urcat pe locul 3 in clasament, dupa CSM Bucuresti si HCM Baia Mare, in timp ce clujencele sunt pe locul 9.