Tânăr de 17 ani de la U Cluj parcurge în două ore 10 km înot pe lacul Beliș

Actualitate by Actual de Cluj - aug. 30, 2016 0 312

Un tânăr de 17 ani a câștigat premiul special al competiției Endurace de la lacul Beliș din Cluj, într-o competiție în care s-au înscris peste 160 de participanți.

E prima competiție de înot și triatlon de la Cluj, organizată în zona lacului Beliș în 27 și 28 august. Primii clasați au beneficiat de premii în bani. Iar un tânăr de 17 ani a intrat în posesia premiului special oferit de sponsorul competiției după ce s-a clasat primul pe podium în cursa de 10.000 m în cadrul maratonului de înot și va pleca într-o tabără alături de cel mai aclamat înotător din istorie, Martin Strel.

Competiția de la Beliș n-a fost ușoară: au fost patru probe de anduranță și testare a abilităților fizice, între care înot pe distanța de 5.000 metri și 10.000 metri, formată pe lungimea lacului Beliș. Concurenții înscriși la triatlon au avut de înotat 1.500 metri, de pedalat 39 kilometri, de alergat 9 km și respectiv 1.900 metri înot, 89 km ciclism, 18 km alergare pentru proba half-ironman.

Iată primii clasaţi în clasamentul open la Maratonul de înot:

10000m – masculin: Alexandru Sălăjan (2:10:28,7), de la CS Universitatea Cluj  (foto)
10000m – feminin: Helga Demeny (3:07:14,6), de la Clubul Orca Cluj-Napoca
5000m – feminin: Gyongyi Emese Gorog (2:44:29,8)
5000m – masculin: Robert Ciobanu (1:23:27,0), de la CSS Gloria Arad