Succes important pentru U Cluj în ultimul amical. A învins o formație din liga a doua, candidată la promovare. Prestație foarte bună pentru un jucător aflat în probe

Sport by Catalin Suciu - mart. 05, 2017 0 767

U Cluj a bifat a zecea victorie în zece meciuri de pregătire. Formația lui Marius Popescu a avut sâmbătă parte de cel mai dificil adversar din această iarnă,Olimpia Satu Mare.

Adversara Universității a jucat cu titularii, însă pe teren nu s-a văzut nici o diferență valorică. U, locul 1 în Liga a patra și Olimpia, locul 3 în liga secundă, la un singur punct de locul al doilea care îi asigură promovarea directă.

Universitatea a ratat o ocazie bună în prima repriză, când Salcău a ratat o execuție simplă din 6 metri, după o pasă primită de la Lemac. Takacs a irosit la rândul său o ocazie importantă, în timp ce oaspeții n-au pus mari probleme.  Goga a deschis scorul în repriza secundă, după o serie de schimbări făcute de Marius Popescu.

Senegalezul Seck, un atacant de 19 ani care se află în probe la U Cluj s-a remarcat printr-un joc reușit. N-a greșit aproape nici o minge și are o tehnică bună, reușind golul de 2-0.

Primul “11” aliniat cu Olimpia a arătat astfel:

Pop – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Takacs, Hațiegan, Salcău – Lemac.

Au mai jucat: Man, Fizeșan, Hîmpea, Potcoavă, Păcurar, Goga, Seck.

“Studenții” vor juca la mijlocul săptămânii viitoare, în devans, primul meci oficial din 2017. Miercuri, cu începere de la ora 15:00, la Baza Sportivă “Dan Anca”, ei vor întâlni formația Viitorul “Mihai Georgescu”, pe care în turul campionatului au învins-o fără probleme, cu scorul de 8-0.