Recul în Gruia. CFR a dominat prima repriză cu Craiova, dar finalul a fost de coșmar

Sport by Catalin Suciu - oct. 05, 2015 0 250

CFR Cluj a pierdut pe teren propriu partida cu CS Universitatea Craiova, 1-2, după ce-a avut meciul în mână.

Echipa clujeană s-a jucat cu ocaziile în prima parte, Lopes (18) și Gomelt, cu un trasor în bară de la 25 de metri )34), semnând cele mai importante acțiuni ale feroviarilor. 0-0 la pauză, dar un joc alert, cu ritm. În partea secundă CFR-ul a rămas în atac și a deschis scorul după o fază de toată frumusețea.

O lovitură liberă din dreapta de la mare distanță e executată pe jos, mingea circulă pe traseul Petrucci, Lopez, Jakolis și ajunge în plasă după devierea lui Beleck (47). Tot Beleck putea închide meciul în minutul 67, după o pătrundere în careu, dar Bălgrădean s-a opus.

CFR-ul a făcut apoi pasul înapoi, iar Craiova a profitat. Ivan a dat primul avertisement (75), iar la scurt timp Rocha a restabilit egalitatea (79). Finalul a fost de coșmar pentru clujeni, care-au încasat și golul al doilea în prelungiri, de la Dumitraș.