Prima înfrângere în Top 6, la Timișoara

Sport by Catalin Suciu - mart. 12, 2017 0 219

U-Banca Transilvania a înfruntat BC SCM Timișoara în deplasare, în cadrul etapei a 3-a a fazei Top 6 din Liga Națională de Baschet Masculin.

Întrucât staff-ul tehnic al echipei clujene a decis ca, la acest joc, Kyndall Dykes să fie jucătorul străin odihnit, formula de start a fost Adamovic, Rasic, Pustozvonov, Moldoveanu, Barro, a anunțat site-ul oficial al clubului clujean.

Primele cinci puncte ale Universității au fost înscrise de Adamovic, perioada de joc fiind sub semnul echilibrului. Câteva aruncări de la distanță cu linia călcată ale lui Rasic și Pustosvonov, alături de două-trei imprecizii pe finalizare au făcut ca diferența după primul sfert să fie de doar o posesie în favoarea Universității.

A doua perioadă de joc a fost caracterizată de mici run-uri de 5-7 puncte de ambele părți, care au forțat ambii tehnicieni să ceară timpi de odihnă pentru a face ajustările necesare. O aruncare de la distanță a lui Otasevic, la care Adamovic a faultat, a făcut ca Timișoara să preia conducerea pentru prima dată de la începutul jocului în minutul 18, ducând scorul la 34-32. Până la pauză, diferența s-a menținut fragilă în favoarea amfitrionilor, mai ales ca urmare a unor aruncări nereușite din partea echipierilor Universității.

La reluare, au urmat cinci minute de joc neinspirat la ambele capete ale terenului, U-Banca Transilvania având probleme atât la opritul timișorenilor în drumul spre coș, cât și la pusul punctelor pe tabelă. Timeout-ul solicitat de Silvășan în minutul 25, moment în care gazdele conduceau cu 50-41, a crescut nivelul de concentrare în apărare, astfel că până la finalul perioadei, ecartul scăzuse la cinci puncte, 58-53.

Ultimul sfert a fost unul în debutul căruia U-BT a reușit mult mai ușor să înscrie, tăind un deficit ce ajunsese la zece puncte, la doar 3 în minutul 35, moment în care gazdele cer time-out. După alte două minute, era rândul lui Mihai Silăvșan să ceară timp de odihnă, căci bănățenii au pus iarăși șapte puncte diferență, iar finalul se anunța unul dificil pentru oaspeți. Cu ratări din toate pozițiile și cu gazdele simțind că victoria le e la îndemână, a fost imposibil să se mai schimbe cursul jocului.

U-Banca Transilvania suferă, astfel, prima înfrângere în Top 6 și se pregătește pentru derby-ul Ardealului de miercuri, de pe teren propriu, cu BC CSU Sibiu.