Azi-noapte s-a desfășurat cea de-a 89-a ediție a Galei Premiilor Oscar la Dolby Theatre din Los Angeles.

Iată lista câștigătorilor pe cateogrii.

Cel mai bun film: Moonlight

Au fost nominalizate pe lista scurtă: Arrival, Fences, Hacksaw Ridge, Hell of High Water, Hidden Figures, La La Land, Lion, Manchester by the Sea, Moonlight

Cel mai bun actor în rol principal: Casey Afleck (Manchester by the Sea)

Au mai fost nominalizați: Andrey Garfield (Hacksaw Ridge), Denzel Washington (Fences), Ryan Goslin (La La Land), Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

Cea mai bună actriță în rol principal: Ema Stone (La La Land)

Au mai fost nominalizate: Isabelle Huppert (Elle), Ruth Nega (Loving), Natalie Portman (Jackie), Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Cel mai bun actor în rol secundar: Mahershala Ali (Moonlight)

Au mai fost nominalizați:  Jeff Bridges (Hell or High Water), Lucas Hedges (Manchester by the Sea) Dev Patel( Lion), Michael Shannon (Nocturnal Animals)

Cea mai bună actriță în rol secundar: Viola Davis (Fences)

Au mai fost nominalizate: Naomie Harris (Moonlight), Nicole Kidman (Lion), (Octavia Spencer), Hidden (Figures) Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Cel mai bun film străin: The Salesman (Iran)

Au mai fost nominalizate: Land of Mine, A Man called Ove, Tanna, Toni Erdmann

Cea mai bună animație: Zoot

Au mai fost nominalizate: Kubo and the Two Strings, Moana, My Life as a Zucchini, The Red Turtle

Cel mai bun regizor: Damien Chazelle – La La Land

Nominalizări: Barry Jenkins – Moonlight, Mel Gibson – Hacksaw Ridge,Denis Villeneuve – Arrival Kenneth Lonergan – Manchester by the Sea

Cel mai bun montaj:  John Gilbert: Hacksaw Ridge

Nominalizări: Arrival – Joe Walker, Hell or High Water – Jake Roberts, Moonlight – Nat Sanders, Joi McMillon, La La Land – Tom Cross

Cea mai buna scenografie: La La Land – David Wasco, Sandy Reynolds-Wasco

Nominalizări: Passengers – Gene Serdena, Guy Hendrix Dyas, Hail, Caesar! – Nancy Haigh, Jess Gonchor ,Fantastic Beasts and Where to Find Them – Anna Pinnock, Stuart Craig, Arrival – Paul Hotte, Patrice Vermette

Cel mai bun mixaj de sunet: Hacksaw Ridge – Andy Wright, Kevin O’Connell, Peter Grace, Robert Mackenzie

Nominalizări: La La Land – Ai-Ling Lee, Andy Nelson, Steven Morrow, Arrival – Bernard Gariépy Strobl, Claude La Haye, Rogue One: A Star Wars Story – Christopher Scarabosio, David Parker, Stuart Wilson

Cel mai bun cantec original:  Justin Paul, Benj Pasek, Justin Hurwitz – La La Land

Nominalizări: Shellback, Max Martin, Justin Timberlake – Trolls, Lin-Manuel Miranda – Moana Sting, J. Ralph – Jim: The James Foley Story

Cel mai bun film de animatie (scurtmetraj): Piper – Marc Sondheimer, Alan Barillaro

Nominalizări: Borrowed Time – Lou Hamou-Lhadj, Andrew Coats, Blind Vaysha – Theodore Ushev, Pear Cider and Cigarettes – Cara Speller, Robert Valley, Pearl – Patrick Osborne

Cel mai bun machiaj: Suicide Squad – Alessandro Bertolazzi, Christopher Allen Nelson, Giorgio Gregorini

Nominalizări: En man som heter Ove – Love Larson, Eva Von Bahr, Star Trek Beyond – Richard Alonzo, Joel Harlow

Cel mai bun scenariu original: Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

Nominalizări: The Lobster – Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos, 20th Century Women – Mike Mills, La La Land – Damien Chazelle, Hell or High Water – Taylor Sheridan

Cele mai bune efecte vizuale: The Jungle Book – Dan Lemmon, Andrew R. Jones, Adam Valdez, Robert Legato

Nominalizări: Doctor Strange – Paul Corbould, Stephane Ceretti, Vincent Cirelli, Richard Bluff, Deepwater Horizon – Jason Billington, Jason H. Snell, Burt Dalton, Craig Hammack, Kubo and the Two Strings – Steve Emerson, Brian McLean, Oliver Jones, Brad Schiff, Rogue One: A Star Wars Story – Mohen Leo, Neil Corbould, John Knoll, Hal T. Hickel

Cel mai bun documentar (scurtmetraj) The White Helmets – Joanna Natasegara, Orlando von Einsiedel

Nominalizări: Watani: My Homeland – Marcel Mettelsiefen, Stephen Ellis, Extremis – Dan Krauss
4.1 Miles – Daphne Matziaraki, Joe’s Violin – Kahane Cooperman, Raphaela Neihausen

Cele mai bune costume: Fantastic Beasts and Where to Find Them – Colleen Atwood

Nominalizări
La La Land – Mary Zophres
Allied – Joanna Johnston
Florence Foster Jenkins – Consolata Boyle
Jackie – Madeline Fontaine

Cel mai bun scurtmetraj: Mindenki – Kristóf Deák, Anna Udvardy

Nominalizări:
Timecode – Juanjo Giménez Peña
Silent Nights – Kim Magnusson, Aske Bang
La femme et le TGV – Timo von Gunten, Giacun Caduff
Ennemis intérieurs – Selim Azzazi

Cel mai bun scenariu adaptat: Moonlight – Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney

Nominalizări:
Hidden Figures – Allison Schroeder, Theodore Melfi
Lion – Luke Davies
Fences – August Wilson
Arrival – Eric Heisserer

Cel mai bun documentar (lungmetraj): O.J.: Made in America – Caroline Waterlow, Ezra Edelman

Nominalizări
Fuocoammare – Gianfranco Rosi, Donatella Palermo
13th – Howard Barish, Spencer Averick, Ava DuVernay
I Am Not Your Negro – Raoul Peck, Hébert Peck, Rémi Grellety
Life, Animated – Julie Goldman, Roger Ross Williams

Cel mai bun montaj de sunet: Arrival – Sylvain Bellemare

Nominalizări
Deepwater Horizon – Renee Tondelli, Wylie Stateman
Hacksaw Ridge – Robert Mackenzie, Andy Wright
La La Land – Mildred Iatrou, Ai-Ling Lee
Sully – Bub Asman, Alan Robert Murray

Cea mai bună coloană sonoră: La La Land – Justin Hurwitz

Nominalizări
Lion – Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran
Passengers – Thomas Newman
Moonlight – Nicholas Britell
Jackie – Mica Levi

 

Comments

comments

NICI UN COMENTARIU

Scrie un comentariu