Final de sezon cu show în Gruia. CFR s-a distrat cu Craiova, iar la final le-a prezentat fanilor Cupa României

SportTop News by Catalin Suciu - mai 26, 2016 0 229

CFR Cluj și-a luat adio de la suporteri cu un succes categoric obținut în fața lui CSU Craiova, scor 4-0.

Echipa clujeană n-a reușit să puncteze în prima repriză, dar s-a descătușat după pauză. Camora a deschis scorul dintr-o lovitură liberă deviată de zid (52), iar croatul Jakolis a înscris de două ori, a doua reușită venind după un lob suberb peste portarul Popescu.

Petrucci a marcat la rândul său, cu o execuție sigură din careu. 4 goluri în 10 minute, Craiova e spulberată în Gruia, în timp ce echipa lui Conceicao va juca în ultima etapă la Botoșani pentru supramație în play-out.

„Suntem foarte bucuroși, am terminat cu un succes . A fost euforie după finala Cupei și a fost dificil să-i ținem motivați pe jucători. Le-am zis că trebuie să câștigăm acest meci pentru suporteri, pentru că e ultimul meci acasă.  Mă bucur că am reușit să trecem pe locul 1 în play-out, apoi vom merge la Botoșani să câștigăm și acolo. După 6 luni cu multe greutăți pot spune că sunt mulțumit de ceea ce am realizat aici”, a povestit după meci antrenorul Antonio Conceicao.

De menționat că după ultimul fluier al partidei, jucătorii „feroviari” le-au prezentat fanilor Cupa câștigată în fața lui Dinamo, după finala adjudecată pe Arena Națională, la lovituri de departajare.

CFR: Marc- Lopes, Larie, Mureșan, Camora – Petrucci, Gomelt – Jakolis, Lopez, Nouvier – Bud