Daum, după egalul cu Danemarca: „Toată lumea e dezamăgită. Mai avem 50% șanse de calificare”. Cum comentează prestația lui Keșeru, autorul celei mai mari ocazii ale noastre

Sport by Catalin Suciu - mart. 26, 2017 2 315

Antrenorul României a comentat partida cu Danemarca, meci încheiat fără goluri, 0-0. Selecționerul tricolorilor e dezamăgit de rezultat și de ocaziile ratate în prima repriză.

„Suntem dezamăgiți, am avut câteva ocazii bune în prima repriză, sistemul a mers foarte bine. Tempo-ul a fost foarte ridicat și nu l-am putut ține în repriza secundă. Jucătorii au fost foarte motivați să câștige acest meci. Mulți jucători au mers peste limita lor maximă. Trebuie să-i facem pe jucători și mai puternici. Ne așteptam la mai mult, mai ales că jucam acasă, ne așteptam la 3 puncte. Toată lumea e foarte dezamăgită. În mare parte am făcut un joc bun, dar trebuia să marcăm. Keșeru a avut o ocazie foarte mare, dar e diferență foarte mare… Danemarca are fundași de mare calitate, e diferență mare față de ce se joacă în campionatul bulgar la Ludogoreț. Ei domină meciurile, au jucători brazilieni care creează multe șanse de gol. Claudiu primește 4-5 șanse mari în fiecare meci acolo. În plus greșesc mult și fundașii adverși. La Națională e mult mai greu. A avut o șansă mare de a marca astăzi, a ajuns acolo în situația de a marca, e îmbucurător, dar e mare păcat că nu a reușit să înscrie. Trebuie să marchezi, am ratat astăzi”, a spus Daum.

„Am avut momente în carieră când aveam 12 meciuri la rând câștigate. Am avut  momente când am pierdut 5 meciuri la rând, dar apoi am câștigat și am revenit sus. Criticile sunt normale, dar trebuie să mergem înainte. Poți judeca un antrenor și după un meci sau după patru-cinci meciuri? Am avut șansa să trecem pe locul 2 în clasament, dar calificarea tot n-ar fi fost decisă. Se poate, dar e important să ne ridicăm. Nu ne uităm în urmă. Îi așteptăm pe Bogdan Stancu să revină, pe Florin Andone, ne-au lipsit foarte mult astăzi. Am încredere în puterea mea de a schimba lucrurile. Voi încerca să pregătesc echipa și mai bine pentru următorul meci. Șansele noastre sunt la 50%, trebuie să fii optimist ca și antrenor. Un meci poate schimba situația în clasament. Noi putem termina pe doi. Opinia generală e că nu avem nici o șansă, eu zic că ăsta e un avantaj pentru noi, să nu mai avem presiunea aceasta”, a mai spus el.