Cupa României e la Cluj. CFR a învins-o pe Dinamo după lovituri de departajare. Toate reacțiile de după joc

SportTop News by Catalin Suciu - mai 17, 2016 0 393

Condusă cu 2-0 la pauză, CFR Cluj a reușit să restabilească egalitatea și să se impună dramatic după lovituri de  la unsprezece metri.

După cel mai dificil an din istoria modernă a clubului, CFR reușește o performanță neașteptată. Depunctată și aruncată în play-out să se lupte pentru evitarea retrogradării, formația din Gruia a reușit să o învingă pe Dinamo pe Arena Națională în fața a peste 40.000 de spectatori, care, în proporție covârșitoare, au susținut frenetic formația lui Mircea Rednic.  Bud a avut o șansă mare de a deschide scorul după o ieșire eronată a portarului Cerniauskas, dar Dinamo a preluat apoi controlul și-a reușit să două goluri până la pauză. Gnohere a marcat dintr-un penalty făcut de Mureșan (23), iar Eric Bicfalvi a majorat diferența cu o lovitură de cap după o centrare recepționată de la Romario (35).

Toni Conceicao a mutat la pauză ofensiv (a ieșit Gomelt, a intrat Lopez), iar jocul s-a schimbat imediat. CFR-ul a atacat și la prima fază a reușit să reducă din diferență. Carlos Ruiz a tras puternic și plasat de la 20 de metri, iar Cerniauskas a scos balonul din plasă, iar Cristian Lopez a restabilit egalitatea în minutul 89, cu capul, după o lovitură liberă executată de Vitor Bruno.
S-a ajuns apoi la lovituri de departajare, unde „ceferiștii” n-au greșit. Cristian Lopez, Tiago Lopes, Beleck, Petrucci și Carlos Ruiz au marcat fără emoții, iar Rotariu a ratat. A cincea finală de cupă pentru CFR, al patrulea trofeu câștigat.

Dinamo – CFR 4-5 (2-2)

Echipe de start:

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljici, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palici, Kortzorg – Gnohere
Rezerve: Muțiu, Nedelcearu, Bartalstovu, I. Șerban, A. Marc, V. Lazăr, Vl. Olteanu
Antrenor: Mircea Rednic

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt, Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud, Nouvier
Rezerve: Vâtcă, Nascimento, Cr. Lopez, L. Goian, Beleck, D. Filipe Coelho, Vitor Bruno
Antrenor: Antonio Conceicao

„Puțină lume se aștepta să întoarcem meciul. Am demonstrat că suntem o echipă formidabilă. L-am citit pe Rotariu, îmi pare rău pentru el, știu că acum nu e în cel mai bun moment, dar mă bucur foarte mult pentru echipa mea. Suporterii lui Dinamo au făcut o atmosferă fantastică, felicitări și lor. ” – Traian Marc

„A fost un meci foarte greu, am jucat la trei zile, am jucat pe un stadion de Champions League și cu o galerie senzațională a lui Dinamo. Îi felicit pe băieții noștri că au avut caracter și-au reușit să întoarcă rezultatul. Am dominat-o pe Dinamo clar în repriza a doua, apoi am fost la cârma jocului, am ținut de minge. Eram sigur că vom câștiga la penalty-uri, știam că băieții exersează foarte mult. E un fel de pansament pe final de sezon acest trofeu.” – Iuliu Mureșan

„Sunt foarte fericit, am avut atitudine, am jucat, am luptat ținând cont că am jucat și împotriva acestei galerii fantastice. ” –  Toni Conceicao