CFR, victorie mare la Mediaș. Formația lui Miriuță e pe loc de play-off

Sport by Catalin Suciu - feb. 11, 2017 0 443

Echipa clujeană s-a impus în deplasare la Gaz Metan Mediaș cu 2-1 după un joc foarte dificil.

Alex Munteanu a ratat două ocazii importante în prima repriză, însă CFR-ul a deschis scorul prin Omrani, care a trimis cu capul pe lângă Pleşca (’63).  Păun a mărit apoi avantajul cu o execuție sigură, pe lângă Pleșca, după o pasă recepționată de la Omrani (’72). Medieşenii au alergat după egalare, dar au reuşit doar golul de onoare prin Sikorski (’83), care l-a învins pe Mincă cu un șut din centrul careului, după o gafă mare în defensiva clujeană.  Gazul e cerut apoi în prelungiri o lovitură de la unsprezece metri, la un presupus henţ în careu al lui Juan Carlos, dar arbitrul Kovacs a lăsat corect jocul să continue.

CFR acumulează 34 de puncte, cu 2 mai multe faţă de Astra şi Dinamo și ocupă locul 5 în clasament.