CFR, pas greșit în Banat cu ACS Timișoara. Ocazii mari pe final de meci

Sport by Catalin Suciu - aug. 27, 2016 0 201

CFR n-a reușit să se impună pe terenul echipei care a început sezonul cu -14 puncte. Formația lui Miriuță a fost și condusă, dar a revenit în repriza secundă.

Timișoara a ajuns, fără voia sa, în Liga 1.  A retrogradat în sezonul trecut, însă la fel de repede a fost trimisă din nou în prima ligă după excluderea Rapidului. „Eram foarte pregătiți pentru divizia B, nu pentru A”, a povestit mai în glumă, mai în serios, antrenorul Ionuț Popa. ACS-ul a început sezonul cu -14 puncte, fiind depunctată pentru problemele financiare cu care se confruntă, și pare victimă sigură într-un campionat de unde retrogradează doar două echipe. Chiar și așa, timișorenii încearcă să pună probleme, iar CFR-ul s-a văzut condusă în minutul 36. Veteranul Gabriel Cânu a încercat să recentreze o minge în mijlocul careului, Mincă a ieșit greșit din poartă, iar balonul s-a scurs în plasă. Golul le-a turnat plumb în ghete clujenilor, a căror evoluție a fost de nerecunoscut mai ales că, în urmă cu doar o etapă, CFR-ul zdrobea Astra Giurgiu cu 5-1.
Păun a căzut în careu și-a cerut penalty după un duel cu Cârstocea! Fază discutabilă, arbitrul lasă jocul să continue în ciuda protestelor mijlocașului din Gruia. Petrucci încearcă apoi să-l surprindă pe portarul gazdelor, dar trasorul expediat de la mare distanță trece cu câțiva centrimetri peste poartă (45).

Miriuță și-a băgat elevii în ședință la pauză, iar jocul s-a schimbat în partea secundă. A intrat și Bud, iar atacantul a ratat două ocazii rarisime, însă la a treia șansă a restabilit egalitatea, cu o lovitură de cap plasată perfect (71). Elek își poate duce apoi echipa în avantaj, dar se pierde în fața lui Mincă și șutează pe centru, direct în portarul clujenilor. ACS-ul continuă să pună probleme,  Bărbuț centrează din dreapta și același Elek încearcă o „foarfecă” laterală, însă nu cadrează execuția spectaculoasă. Ocazie bună pentru gazde! Însă finalul e al CFR-ului, care irosește două șanse rarisime într-o singură fază. Păun centrează, Bud se demarcă și reia mingea, cu capul, în bară, balonul e deviat la Cristian Lopez, dar spaniolul ratează, trimițând peste (87). 1-1, fluier final și CFR -ul ajunge la 3 puncte în Liga 1 (a început sezonul cu -6).
Echipele de start:

ACS Poli: Curileac – Scutaru, Cînu, Șeroni, Vădrariu – Artean – Bărbuț, Croitoru, Cârstocea, Vraciu – Popovici.

Antrenor: Ionuț Popa

CFR: Mincă – Peteleu, Larie, Mureșan, Tiago Lopes – Nascimento, Juan Carlos, Petrucci – Jakolis, Cristian Lopez, Păun

Antrenor: Vasile Miriuță