Adio, Cupă! CFR, eliminată de Timișoara din competiția preferată după lovituri de departajare

Sport by Catalin Suciu - mart. 29, 2017 0 277

Deși cu om în plus mai bine de o repriză, formația clujeană n-a reușit să înscrie în poarta lui Curileac.

CFR Cluj spera să ajungă în semfinalele Cupei României după tragerea la sorți care i-a scos în față formația din Timișoara, ehipă preocupată mai ales de scăparea de la retrogradare. N-a menajat pe nimeni Vasile Miriușă, dar echipa a arătat destul de prost, în special în repriza secundă.

Larie putea deschide scorul în prima parte, dar a nimerit tranvsversala cu o lovitură de cap (5), iar Gomelt a reușit una dintre ratările sezonului, reluând cu poarta goală peste din doar câțiva metri. Șeroni a primit apoi cartonaș roșu (50), dar jocul feroviarilor s-a stins.

Bărbuț a înscris cu un lob superb peste Mincă, după ce-a scăpat singur cu goalkeaker-ul clujean, însă golul a fost anulat eronat pe motiv de offside. Bud a arătat de ce și-a pierdut locul de titular, având o ocazie bună de a închide partida, însă și-a prelungit mingea aiurea după ce a scăpat spre poarta lui Curileac.

Omrani și Tiago Lopes au semnat alte ocazii pentru CFR, dar gazdele au rezistat și prelungirilor, după care s-a ajuns la lovitură de departajare. Ionuț Larie s-a făcut de râs încercând o scăriță, însă Curileac a stat pe loc și n-a avut nici o problemă. Deac a ratat al doilea penalty. De menționat că Mihai Mincă a parat la rândul său o lovitură de departajare.

ECHIPELE:

ACS Poli: Curileac – Străuț, Cânu, Scutaru, Șeroni – Poparadu, Soljic – Bărbuț, Croitoru, Fucek – Pedro Henrique
Antrenor: Ionuț Popa

CFR Cluj: Mincă – Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora – Gomelt, Juan Carlos – Rus, Deac, Nouvier – Omrani

Antrenor: Vasile Miriuță

Cum s-a marcat de la 11 metri:

6-5 Neagu a transformat și ACS Poli Timișoara este prima echipă calificată în semfiinalele Cupei Românie

5-5 Curileac a parat lovitura lui Ciprian Deac și dacă bănățenii marchează următorul penalty se califică în semifinale!

5-5 Scurtaru a transformat și el

4-5 Cristi Bud a marcat fără emoții de la punctul cu var

4-4 Bărbuț transformă cu siguranță

3-4 Omrani înscrie și el și ardelenii sunt din nou în avantaj

3-3 Soljic readuce egalitatea

2-3 Larie a încercat o scăriță, Curileac nu s-a lăsat păcălit și a reținut fără probleme

2-3 Străuț a tras pe centrul porții și nu l-a putut învinge pe Mincă

2-3 Gomelt transformă cu siguranță

2-2 Fucek înscrie și el de la 11 metri

1-2 Thiago Lopes a marcat și el de la punctul cu var

1-1 Drăghici a readus egalitatea

0-1 Nascimento a transformat prima lovitură de la 11 metri pentru CFR Cluj